יזמות בקיבוץ המתחדש

יזמות בקיבוץ המתחדש –  

התנהלות פיננסית אחראית למען עתיד כלכלי בטוח

 ברבים מהקיבוצים – "שיתופיים" או "מתחדשים" – ניתן לפגוש בשנים האחרונות חברים שבחרו ביזמות עצמית כפרנסתם העיקרית או הנוספת.

 בקיבוצים השיתופיים בדרך כלל די ברור כיצד נעשית מערכת ההתחשבנות הפנימית עם חברים אלה – ההכנסות וההוצאות, הרווחים וההפסדים, מושתים על הקיבוץ והחבר מקבל תקציב חודשי. לקיבוץ השיתופי קיימת שליטה רבה יחסית בהתנהלות הכלכלית של העסק ובהחלטה האם להמשיך לקיימו כמקור הכנסה, או לא.

 בקיבוץ המתחדש המצב מורכב יותר. בתקנוני שינוי של כל קיבוץ קיימת, כמובן, התייחסות לאופי המחודש  של מחויבות הדדית בין הקיבוץ והחבר מבחינת פרנסה והכנסה, אולם, בעוד שבתקנוני השינוי קיימת התייחסות לחברים העובדים כשכירים (ולאופן ההתחשבנות מולם), אין בדרך כלל התייחסות לחברים המתפרנסים כ"עצמאים" ומכונים בדרך כלל בקיבוצים – יזמים.

 כך, קיבוצים רבים פועלים בתחום זה ללא "מורה דרך", בהתנהלות הנעשית תוך כדי תנועה, ללא סדר, ולעתים קרובות מתקבלות החלטות אד-הוק המתגלות מאוחר יותר כלא מתאימות או ככאלה שיוצרות אי סדר גדול יותר.

גם מצד היזמים עצמם, אנו מוצאים כי פעמים רבות חברים מתחילים ביזמות מתוך ענין או כשרון אישי בתחום מסוים, אך בלהט היצירה "שוכחים" שעסק, וביחוד עסק שפרנסתם נשענת וסומכת עליו, צריך להתנהל באותה התלהבות גם מבחינה כלכלית.

במהלך הליווי שלנו בקיבוצים אנו מוצאים את כל מגוון "הטעויות הנפוצות" בעסקים קטנים, כמו למשל, יזמים המערבים את החשבון הפרטי בחשבון "העסק", יזמים שאינם יודעים כיצד לפרוץ עם העסק מחוץ לגבולות הקיבוץ, והגרוע מכל, יזמים שעלולים, לעתים מחוסר דעת, לעבור על חוקי המדינה.

 באקו יעוץ וניהול יש באפשרותנו לספק מגוון רחב של פתרונות – לקיבוץ, ליזמים, ולקשר ביניהם. המודל אותו אנו מציעים הינו מודל בו התנהלותם העסקית של חברים-יזמים תהיה שקופה לקיבוץ, החברים יוכלו ליהנות ממגוון שירותים שהקיבוץ ומוסדותיו יכולים להציע (הנחיה, הנה"ח וכו') והקיבוץ יוכל להיות בטוח כי פרנסתם של חבריו מתנהלת באופן אחראי ועם עתיד כלכלי בטוח.

 יעוץ בנושא היזמות בקיבוצים כולל, בין היתר:

  •  סיוע בבניית תקנון יזמות.
  • ליווי פעיל בהקמת "מִנהלת יזמים" והפעלתה.
  • מתן יעוץ כלכלי פרטני ליזמים הנמצאים תחת "מטריית" המִנהלת.
  •  גישור (במקרה הצורך).
  •  יעוץ כלכלי ליזמים באופן פרטי (גם ללא מטריית הקיבוץ).

 אם גם לך נראה שהנושא חשוב – לך, לקיבוצך, לחברים אחרים בקיבוץ, או אפילו ל"סתם" חברים –  אנו מזמינים אותך לפנות לאקו יעוץ וניהול ולבקש את גדי פרנק, יועץ לכלכלת המשפחה, המרכז אצלנו את תחום היעוץ ליזמות.

דוא"ל: gadi@eku.co.il

טלפון: 04-6947111

צור קשר באתר

 

חדשות