יעוץ פנסיוני לקיבוץ ולחברים

מקובל להניח כי קיבוצניקים חיים שנים רבות יותר מישראלים אחרים כי החיים בקיבוץ הם חיים טובים. שנים אלו, בנוסף לעליה בתוחלת החיים הכללית ולטלטלות שעברה החברה הקיבוצית בעשורים האחרונים הביאו למצב, בו במרבית הקבוצים מעל ל-40% מחברי הקיבוץ נושקים לפנסיה או החלו את תקופת החיים הפנסיונית.

על מנת למקסם את ההשקעות הפנסיוניות שעושה הקיבוץ עבור חבריו, יש לבחון את תכנית הפנסיה הקיימת. ניתוח תוכניות הפנסיה הקיימות הקיבוץ מעניק עוגן לכל התיחסות עתידית ולהצעות לשיפור במידת הצורך.

בסיום בדיקת ההסדר הפנסיוני הקיים עבור חברי הקיבוץ ועובדיו, ולאחר התאמת או כתיבת התקנונים המתאימים מגיע לב ליבו של תהליך תכנית הפנסיה. בשלב הכנת התכנית אנו מכינים עבורך הסדר פנסיוני התואם את המאזן האקטוארי של הקיבוץ, את תקנוני הפנסיה שנחתמו, את דרישות היסוד של וועדת הפנסיה, ומעל לכל – מהווה הסדר אופטימלי  המתאים לחקיקה ולרגולציה העדכנית. עבור כל חבר אנו מתאימים תיק פנסיה אישי בעל תמהיל המתאים לשלב החיים בו הוא נמצא, לרצונותיו ולצרכיו.  גיבוש התיק הפנסיוני האישי ושינוי במסלול הביטוחי עשויים להניב שינוי מהותי של עשרות אחוזים בחיסכון הפנסיוני עבור הפרט ועבור הקיבוץ.

לאחר שיועצי הפנסיה של "אקו יעוץ וניהול" גיבשו יחד עם מוסדות הקיבוץ תכנית פנסיה מתאימה לקיבוץ, העומדת בתקנונים, ביכולת הכלכלית של הקיבוץ, ובדיני העבודה של מוסדות המדינה, יש לראות איך משתלבים בתכנית זו חברי הקיבוץ עם תכניות הפנסיה הספציפיות שלהם – האם הצבירה שלהם מתאימה לפנסית המטרה? כמה צברו ליום השינוי (במידה וקיים יום כזה)? האם כדאי וניתן להעביר אותם לצבירה במוסד פיננסי אחר? וכו'…

יעוץ אישי לחברים

במסגרת השירות האישי של "אקו ייעוץ וניהול" אנו עורכים פגישות אישיות עם כל חבר קיבוץ, פורשים לפניו את תיק הפנסיה שלו, מסבירים את מרכיביו ועונים על כל שאלה, בין אם כללית בנוגע לקרנות פנסיה ובין אם ספציפית בנוגע להסכמים ותקנונים פנימיים של הקיבוץ או החבר.

מדיניות "אקו יעוץ וניהול" מעודדת את חברי הקיבוצים לפנות אלינו בכל שאלה או עדכון במקרה של שינויי מהותי המצריך שינוי בתכנית הפנסיה (כמו למשל, שינוי במצב משפחתי או שינוי בתעסוקה).

ישנם מקרים בהם מערכת היחסים בין החבר למוסדות הקיבוץ עולה על שרטון וגוררת חוסר שיתוף פעולה בחשיפת הנתונים להקמת תיק הפנסיה. במקרים אלו, ואף יותר מתמיד, באים לידי ביטוי כלי הגישור וההיכרות האישית של יועצינו עם העולם הקיבוצי. חשיפת פרטים אישיים בפני גורם חיצוני, שאינו חלק ממוסדות הקיבוץ, מקלה על  כל המעורבים ומקדמת את התהליך.

יעוץ אישי לקראת פרישה

סמוך למועד הפרישה מהעבודה כדאי לתכנן נכון את המהלכים הכספיים על מנת  לממש את כל החסכונות בדרך אופטימאלית. יועצי "אקו ייעוץ וניהול" יציגו  בפני כל חבר תמונה בהירה של מצבו הפיננסי ביום הפרישה ויסייעו בתכנון מימוש הכספים באופן שיתאים לתוכניות עתידיות, להוצאות צפויות ולמשתנים משפחתיים שונים.

חשוב לזכור כי מרבית ההחלטות לקראת הפרישה אינן הפיכות ומשום כך חשוב ביותר לקבל ייעוץ מקיף ומקצועי. החלטה מוטעית בנושא זה יכולה לעלות עשרות ומאות אלפי שקלים.

כלכלת המשפחה

בין אם אנו חיים בקיבוץ שיתופי ומתנהלים מתקציב אישי, ובין אם אנו חיים בקיבוץ מתחדש ומתנהלים לפי משכורת, אנו חיים בתרבות של שפע וחשופים כל העת למסרים פרסומיים וחברתיים, המפתים ומעודדים אותנו לרכוש, להחליף, לחדש ולשדרג  מוצרי נוחות ללא הרף ולמתוח עד הקצה את הוצאותינו. לכל אלו יש מחיר. המחיר אותו אנו משלמים הוא כלכלי וגם רגשי, מכיוון שלחצים כלכליים יכולים להוביל למחסור, שמשפיע באופן מיידי ועמוק על ההתנהלות הרגשית והחברתית-משפחתית.

על מנת לצאת ממעגל הקסמים של מחסור יש צורך בייעוץ מקצועי – ייעוץ אישי, המנתח את תקציב המשפחה ומתווה את הדרך לאיזון כלכלי.

מנהלי קהילה רבים מתמודדים עם משפחות שפוערות "בורות" בתקציב שלהם ומשוועות לעזרה מקצועית. הפעולה הראשונה שננקטת לרוב היא הקפאת התקציב וסגירת כרטיס האשראי. אך זוהי התמודדות נקודתית בלבד. מנהלי קהילה המעוניינים בטיפול יסודי ושינוי ההתנהלות הכלכלית של משפחות, יעדיפו לבחור במתן כלים אפקטיביים לסגירת המינוס בתקציב ולניהול כלכלי נכון של הוצאות המשפחה בטווח הארוך.

שירותי הייעוץ לכלכלת המשפחה שמספק משרד "אקו יעוץ וניהול" יספקו ייעוץ יסודי ועמוק לפתרון אתגרים אלו,  כמו גם כלים ושיטות להתנהלות כלכלית נכונה להמשך החיים.

חדשות