הסדרי פנסיה לעובדים – חיבים לשנות את השיטה

חייבים לשנות את השיטה.

תפעול מערכת הפנסיה והתנאים הסוציאליים של העובדים מבוסס לרוב על הקשר של חשבי השכר ומנהלי משאבי אנוש עם סוכן הביטוח או סוכנות הביטוח.

שוק הפנסיה בנוי כך שסוכן הביטוח משווק קרן פנסיה, ביטוח מנהלים, קופת גמל וקרן השתלמות של חברות הביטוח אליהן הוא מקושר. למותר לציין, שעליו להציע למבוטח את הכיסוי הטוב ביותר שהוא משווק, ואכן מרבית סוכני הביטוח פועלים כך.

סוכנויות הביטוח מהוות חוליה חשובה בשרשרת ובשנים האחרונות אף התעצם תפקידן תחת ההגדרה "סוכנויות הסדר".

רבים מהעובדים תופסים את סוכן הביטוח כשלוח של המעביד ולא כך הדבר, הסוכן הוא נציג חברת הביטוח למעשה הוא איש השיווק של החברה שעומד מול המעביד והעובד.

במשך השנים, בעיקר בשל שיקולי נוחות של המעביד, הפך סוכן הביטוח להיות זרוע ביצועית עבור חשבי השכר. בשנים האחרונות אף הוקמו סוכנויות הסדר שתפקידן לתפעל את תחום ההפרשות הפנסיוניות והסוציאליות בעיקר בכל הקשור לפיזור הפרמיה החודשית.

התלות של חשבי השכר בסוכנים ובסוכנויות גבר כל כך, עד כי היום בחלק מתלושי השכר מופיע שם סוכנות הביטוח ולא שם קרן הפנסיה או חברת הביטוח במקום המיועד לפירוט ההפרשות הפנסיוניות והסוציאליות.

 

סוכנויות ההסדר מבטיחות בקרה, אך לרוב מסתכמת עבודתם בקיום פגישה בעת שינוי מקום עבודה, על מנת לשמר את הפוליסה, ובפגישות שיווק של מוצרים נלווים כגון ביטוח בריאות, ביטוח סיעוד וביטוח תאונות.

 

המצב שנוצר נוח מאד לכולם. כמעט. זאת, משום שאת העלות של נוחיות זו משלמים גם העובדים באמצעות דמי הניהול, שבסוף היום מקטינים את הפנסיה.

 

בשנים האחרונות התרחשו שלושה שינויים עיקרים בתחום – התפתחו מנגנונים לעבודה ישירה מול קרנות הפנסיה בדמי ניהול מינימאליים, הופסקו מקדמי ההמרה בביטוחי מנהלים וגברה מודעות העובדים בכל הקשור לדמי הניהול.

כתוצאה מכך, יותר ויותר מפעלים מפסיקים את הקשר עם סוכנויות ההסדר, מסדירים את מערכת השכר כך שהפיצול בין הקרנות וגופי החיסכון יבוצע במפעל עצמו, מתקשרים עם קרנות פנסיה באופן ישיר תוך הקטנת דמי הניהול לטובת העובדים ומעסיקים יועץ פנסיוני בלתי תלוי כדי להסדיר את מערכות העבודה.

את שכר הטרחה של היועץ הפנסיוני מקובל לראות כחלק מתנאי השירות שהמעביד מעמיד לטובת העובדים ומשום כך הוא בדרך כלל משולם על ידי המפעל.

 

נקודה נוספת שיש לשים אליה לב היא שרבים מהעובדים ורבים מהמעסיקים אינם מבדילים בין אנשי הפנסיה הנפגשים עמם – סוכני ביטוח ויועצים פנסיונים – ועל כך ארחיב בפעם הבאה.

בברכה

אדי קודלש  יועץ פנסיוני

מנכ"ל אקו יעוץ וניהול

חדשות